دات نت نیوک
Menu

خبر


هفتمین نشست شب های فناوری به بررسی «انرژی های تجدید پذیر و پاک »پرداخت

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
هفتمین نشست شب های فناوری به بررسی «انرژی های تجدید پذیر و پاک »پرداخت

انرژی های تجدیدپذیر از جمله انرژی هایی هستند که بیش از انرژی های فسیلی اهمیت بیشتری دارند چراکه منبع تولید آن توسط طبیعت در یک بازده زمانی کوتاه به وجود می آیند.


به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای فناوری اطلاعات، هفتمین نشست تخصصی شب های فناوری با حضور احسان لیوانی معاون گروه انرژی های تجدیدپذیر پژوهشگاه نیرو، احمد فیروزی رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و محمد ساتکین رئیس انجمن علمی انرژی ایران  در فرهنگ سرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

 

معرفی انرژی های تجدیدپذیر و کاربرد آن در تامین انرژی ساختمان 

لیوانی با اشاره به معرفی انواع انرژی های تجدید پذیر و کاربردی بودن آن در تامین انرژی ساختمان اظهار داشت: روز به روز بر اهمیت انرژی های تجدیدپذیر افزوده می شود و حتی برای کشورهای نفت خیز، این نوع انرژی جذابیت های خاص خود را دارد.

وی افزود: در پژوهشگاه نیرو سال‌ها روی  انرژی تجدیدپذیر کار کردیم. در یکی از نتایج حاصله شاهد بودیم که با افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدود بودن منابع انرژی، اکثر کشورها با مشکل تامین انرژی روبه‌رو خواهند شد.

لیوانی اظهار داشت: بر اساس آمارهای منتشره در سال ۲۰۱۲ ، ۸۰ درصد از مردم جهان از سوخت های فسیلی و ۱۶ درصد از انرژی تجدیدپذیر و دو و هفت دهم درصد از انرژی هسته‌ای استفاده می کردند.

وی با اشاره به این موضوع که زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، انرژی فسیلی را شامل می شود، گفت: محدود بودن، عدم پراکندگی مناسب، انتشار آلاینده ها و اثرات مخرب زیست محیطی از جمله مشکلات انرژی های فسیلی به شمار می رود.

معاون گروه انرژی های تجدیدپذیر پژوهشگاه نیرو خاطرنشان کرد: انرژی های تجدید پذیر در مقابل انرژی های تجدید ناپذیر انواعی از انرژی است که منبع تولید آن نوع انرژی برخلاف انرژی های تجدید ناپذیر قابلیت دارند که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجددا به وجود آمده یا به عبارتی تجدید شود.

وی ادامه داد:  انواع انرژی های تجدید پذیر می توان به انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی زیست توده، انرژی زمین گرمایی و انرژی آب و امواج اشاره کرد.

لیوانی با اشاره به عوامل گسترش و توجه به انرژی های تجدید پذیر گفت: فناپذیری و اتمام پذیری سوخت های فسیلی، لزوم تنوع بخشی به سبد منابع انرژی کشور ، ارتقای امنیت تامین انرژی و رایگان بودن و در دسترس بودن از جمله ویژگی های این نوع انرژی به شمار می رود.

وی افزود: با تولید برق می توان به انرژی خورشیدی و با سرمایش خورشیدی می‌توان به انرژی گرمایش خورشیدی دست یافت. همچنین برق خورشیدی از سلول های خورشیدی که در معرض اشعه خورشید قرار می گیرند به عنوان مولد جریان الکتریسیته استفاده می شود.

معاون گروه انرژی های تجدیدپذیر پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: نیروگاه حرارتی خورشیدی از انرژی خورشید به عنوان عامل تولید گرما استفاده می شود تا نهایتاً ختم به تولید الکتریسیته شود.

وی با اشاره به انرژی زیست توده گفت: هر نوع منبعی که به عنوان منشأ زیستی داشته باشد مثل چوب، زائدات چوب، زائدات کشاورزی، فضولات دام،  فاضلاب و پسماند های شهری از انرژی زیست توده به شمار می روند که می‌توان در برق، حرارت و سوخت زیستی تولید کرد.

لیوانی با اشاره به انرژی باد گفت: در این نوع تکنولوژی انرژی جنبشی باد توسط توربین های بادی به انرژی الکتریسیته تبدیل می شود.

 وی با اشاره به انرژی زمین گرمایی گفت: استفاده از انرژی گرمایی موجود در پوسته زمین جهت مصارف گرمایی یا در صورت دسترسی منابع دمایی بالاتر در بویلر نیروگاه حرارتی جهت تولید الکتریسیته است.

لیوانی با اشاره به سایر منابع تجدیدپذیر و پاک گفت: پیل سوختی، استفاده از جزر و مد دریا، نیروی امواج در تولید برق، نیروگاه‌های آبی کوچک مقیاس و میکرو اجسام تیز و الکتریک از جمله منابع تجدیدپذیر به شمار می روند.

فرصتهای جامعه شهری در تغییر رویکرد از انرژی فسیلی به انرژی تجدیدپذیر

 در ادامه احمد فیروزی رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با اشاره به راهکارهای نوین توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گفت: امروزه بیش از نصف جهان دنیا ساکن شهرها هستند و یکی از مشکلات دنیا ترغیب مردم به سمت شهرنشینی و افزایش تعداد شهرهاست.

وی افزود: در سال ۲۰۵۰ تعداد شهرنشینان به بیش از دو سوم جهان خواهد رسید.

وی ادامه داد: امسال بیش از دو سوم انرژی های تولید شده جهان در شهرها تولید می‌شود و این رقم بزرگی است چرا که ما در حال حاضر برای تامین انرژی با مشکلات بسیاری روبرو هستیم.

فیروزی اظهار داشت: وزارت نیرو ۴ تا ۵ هزار مگاوات نیروگاه به ظرفیت تولید برق اضافه می‌کند تا مردم بتوانند از سیستم روشنایی قدیمی استفاده کرد.

 وی بیان کرد: میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای که در دنیا به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است در ۷۰ درصد شهرها تولید می‌شود.

رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تصریح کرد: گازهای گلخانه‌ای آلاینده نیستند اما اثرات مخربی در تغییر اقلیم و گرم شدن زمین دارد.

وی بیان کرد: حرکت از انرژیهای فسیلی به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر سبب می‌شود تا شهری تمیزتر داشته باشیم و کره زمین کمتر از گازهای گلخانه‌ای متضرر شود.

 فیروزی اظهار داشت: ما در شهرها باید به این نکته توجه کنیم که موضوع انرژی تجدید پذیر می تواند به عنوان یک کسب و کار مطرح شود و البته این موضوع در دنیای علم و کسب و کار به یک موضوع چالش برانگیزی تبدیل شده است.

 وی افزود:امروز کمپین ها و حرکت های جهانی در حوزه پایداری و حفاظت محیط زیست در دنیا ایجاد شده تا مردم را به سمت استفاده از این نوع انرژی تشویق کنند.

رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تصریح کرد: توجه به مدیریت پسماند از جمله ضرورت های زندگی شهری است. امروزه رویکردی جدید در زائدات شهری و کشاورزی برای بهره‌برداری از انرژی است.

وی با اشاره به استفاده از انرژی در ساختمان ها گفت: بیشتر ساختمان‌های ما در مصرف سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند و مسابقه تمام ناشدنی در استفاده از کولرهای گازی را شاهد هستیم در حالی که حتی در برخی اقلیم ها توصیه نمی‌شود.

فیروزی تصریح کرد: کشورهای آمریکا، کانادا، سوئد، چین و ترکیه ضریب نفوذ استفاده از سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی شان بالای ۸۰ درصد است.

وی ادامه داد:  در آمریکا ضریب نفوذ استفاده از سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی شان ۹۰ درصد است. یعنی نزدیک به دو دهه می شود که در این کشور هیچ ساختمانی احداث نمی شود مگر انکه چنین سیستمی را تدارک دیده باشند در حالی که سالانه شاهد آتش سوزی در مدارس  کشورمان به دلیل استفاده از بخاری هستیم. وی خاطرنشان کرد: امروز خبر از کشف میدان نفتی می دهند و می گویند سال های سال نفت خواهیم داشت درحالی که نمیدانند سال های بعد در آینده دیگر اجازه استفاده از این انرژی های فسیلی را نخواهیم داشت، مثل موبایل هایی که حاضر نیستیم از نوع قدیمی آن استفاده کنیم.

راه کارهای نوین توسعه انرژی های تجدید پذیر در ایران و تاثیر آن در توسعه کسب و کار و بازار انرژی

در ادامه محمد ساتکین رئیس انجمن علمی انرژی ایران به طرح های جدید و پیشنهاداتی اشاره کرد که ساتبا روی آن کار کرده است و یا در حال فعالیت است.

 وی ادامه داد: طرح تهاتر نفت با نیروگاه، طرح ۲۰ سهم تجدیدپذیرها، صندوق انرژی پای صادرات برق یا سوخت معادل سوخت صرفه جویی شده، خرید تضمینی برق مجازی بهره‌برداری شده از جمله این طرح ها به شمار می رود.

رئیس انجمن علمی انرژی ایران تصریح کرد: طرح های توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر شامل طرح توسعه پراکنده در مناطق مستعد کشور و طرح صادرات برخی تجدیدپذیر از جمله این طرح ها به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: تاکنون در طرح توسعه پراکنده در مناطق مستعد کشور ۷۰ نیروگاه بزرگ خورشیدی و بیش از ۳۰۰۰ نیروگاه خورشیدی کیلوواتی اجرا شده است.

در پایان کارشناسان به تک تک پرسش های هر یک از حاضران در جلسه پرداختند.

برای دیدن گزارش تصویری این نشست کلیک کنید.

> ایجاد شده توسط:babaei
>دسته بندی:خبر مهم،گزارش
تعداد بازدید 60 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.