دات نت نیوک
Menu

خبر


اکبری نسب: با ورود فناوری به بدن انسان احتمال ظهور حواس جدید وجود دارد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
اکبری نسب:  با ورود فناوری به بدن انسان احتمال ظهور حواس جدید وجود دارد

چه بسا در آینده،خانه ها اصلا دیوار نداشته باشند. در واقع در خانه هایی زندگی کنیم که کاملا الکترونیکی باشند در نتیجه خود خانه قابل جمع کردن و نقل و انتقال باشد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای فناوری اطلاعات،  حسین اکبری نسب  متخصص فناوری اطلاعات و استاد دانشگاه که در دومین نشست  تخصصی "شب های فناوری"  با عنوان " انسان و فناوری"در فرهنگ سرای فناوری اطلاعات سخن می گفت، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:

بدین ترتیب دیگر چیزی به نام نشانی یا به عبارت دیگر "مکان ثابت"، شهر،کشور و ملیت بی معنی خواهد بود یا در حال حاضر در شهر دوبی مشغول ساخت وسیله حمل و نقل جدیدی هستند به نام "هایپرلوپ" که مسافران را از طریق کپسول های آلومینیومی 4 تا 20 نفره با سرعت 1200 کیلومتر بر ساعت جابجا می کند و سال 2020 به بهره برداری می رسد. با این تحولات بشر مشغول حرکت به سویی است که هم زمان  و هم مکان حذف می شود.  یا هنگامی که زمان به این حد فشرده و کوتاه می شود، دیگر مفهوم کلاسیک زمان بی معنی می شود. انسان آینده تجربه اش سرمدی است یعنی : خانه بدوش و فارغ از زمان و مکان.

وی در ادامه افزود: پیش از دوره کنونی اگرچه ابزارهایی مانند: قلب مصنوعی، دست و پای مصنوعی و. . . ساخته شده است اما در کل تمام پیشرفت های فناوری، اکسترنال (در خارج از بدن انسان) بوده است. در صورتی که اکنون انبوهی از نانو ربات ها ساخته شده که امکان دسترسی به هر جایی را در داخل بدن و درنتیجه هر گونه تغییراتی را دارد. بدین ترتیب انسان به کمک فناوری های جدید خواهد توانست بر نواقص حس های خود چیره شود یا حتی شاید در آینده حواس های جدیدی هم به حواس های انسان افزوده شود.

این متخصص فناوری اطلاعات در پایان گفت: نانو ربات ها همه چیز را به سمت و سویی جدید خواهد برد اما در این میان پرسش اساسی این است که در چنین دنیایی که بتدریج رابطه انسان و فناوری از شکل اطاعت محض فناوری از انسان، بتدریج در حال به دست گرفتن کنترل انسان است، معنویت و اصول اخلاقی چه وضعیتی خواهد داشت؟

در بخش دیگر برنامه حسین باهر بنیانگذار  مکتب بالندگی با موضوع آسیب شناسی های احتمالی در تعامل با فناوری اطلاعات در مکتب بالندگی  به سخنرانی  پرداخت  و  ضمن اشاره به این نکته که در اروپا و آمریکا فناوری بعد از فرهنگ است،افزود:  متاسفانه در کشور ما از دیرباز چنین بوده که فناوری را وارد می کردیم بدون اینکه فرهنگ استفاده از آن را داشته باشیم و همین امر باعث آسیب های زیادی در ابعاد گوناگون می شده است.

وی در ادامه افزود: الان هم  وضع به همین منوال است. به همین خاطر استفاده از اینترنت، به مفهوم عام، بیشتر جنبه سرگرمی یا رفع نیازهای خبری دارد. بعنوان مثال در قدیم برای یافتن پاسخ پرسشی، باید مطالعه و تحقیق می کردیم اما در حال حاضر در عرض چند ثانیه یا  نهایتا چند دقیقه با جستجویی در گوگل پاسخ آن را پیدا می کنیم. این مسئله نه فقط در سطح عامه مردم بلکه بین جماعت دانشگاهی هم رواج پیدا کرده است. بسیاری از دانشجویان کارهایشان را فقط با کپی_پیست انجام می دهند.

پروفسور باهر در پایان گفت: ریشه این ناهنجاری برمی گردد به همان مطلبی که در ابتدای سخن عرض کردم یعنی ورود فناوری های نوین بدون داشتن فرهنگ استفاده از آن. به همین دلیل است که کار فرهنگی اهمیت و اولویتش روز بروز بیشتر می شود. بویژه در این زمانه ای که ما با سرعتی سرسام آور در حال گذر از دوران سنتی به عصر مدرنیته هستیم. عوارض چنین دوره گذاری، فروپاشی نهاد خانواده و تحت تاثیر شدید فرهنگ غرب قرار گرفتن نوجوانان و جوانان ماست.

محمد جواد ابراهیمی رئیس انجمن ایران_اسکرچ  نیز  با عنوان " انگشتان کوچک، دنیای بزرگ" به سخنرانی پرداخت.

وی ضمن بیان تعریف های گوناگون "سواد" از نظر یونسکو در سال های گوناگون گفت: آخرین تعریفی که یونسکو سال پیش ارائه داد بدین صورت بود که:  "توانایی ایجاد تغییر با استفاده از دانش ها در زندگی" با در نظر گرفتن این تعریف، سبک زندگی و نظام های آموزشی و تربیتی،تغییرات زیادی در سال های اخیر در سطح جهان کرده است.

وی افزود: کودکان ما از فناوری استفاده می کنند اما فقط کاربر هستند و نمی توانند از آن برای  آفرینش ایده هایشان استفاده کنند. اینکه بچه های ما چقدر قدرت آفرینش دارند بسیار مهم است، چرا که وقتی ما کاربر فناوری اطلاعات باشیم الزاما قدرت خواندن داریم و نه توانایی نوشتن که در عصر حاضر بسیار مورد نیاز است.  اینکه کودکان بتوانند بنویسند به معنی نوشتن ایده ها یا به اصطلاح کد نویسی است.

الان کد نویسی توسط کودکان در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و کودکانی وجود دارند که توانایی ساخت بازی را دارند.  اما شاید فکر کنید که این کار باعث آسیب به کودکان می شود و تمام وقت خود را صرف استفاده از کامپیوتر کنند. اما اینگونه نیست چرا که آنها می توانند حلقه ای را جهت ارتباط با دنیای مجازی با دنیای فیزیکی برقرار کنند. به عنوان مثال الان در جهان ربات هایی وجود دارد که می توانند آنها را برنامه نویسی کنند. پس یکی از نمونه های این تغییرات، گسترش روزافزون آموزش برنامه نویسی برای کودکان است که با روش های متناسب با سن آنها صورت می گیرد و  سبب می شود بتوانند، هم برای خود و هم برای خانواده شان کسب ثروت کنند.

در پایان جمشید اکبر زاده رضایی متخصص جلوه های ویژه در سینما و تئاتر و دبیر کانون فالی فرهنگ سرا  به معرفی  و نمایش جلوه ویژه " light man" پرداخت.

برای دیدن گزارش تصویری کلیک کنید.

 

> ایجاد شده توسط:babaei
>دسته بندی:خبر مهم،گزارش
تعداد بازدید 42 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.