دات نت نیوک
Menu

خبر


فیلم سینمایی « برتری» پس از اکران نقد و بررسی شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
فیلم سینمایی « برتری» پس از اکران  نقد و بررسی شد

فیلم سینمایی «برتری (Transcendence)» به کارگردانی «والی فیستر»، پس از اکران با حضور کارشناس متخصصIT و منتقد سینما، در پنجمین نشست «سینماIT» فرهنگ سرای فناوری اطلاعات در باغ کتاب نقد و بررسی شد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای فناوری اطلاعات، در این برنامه کیوان نقره کار کارشناس فناورانه و مجری صدا و سیما، محمد رضا فهمیزی منتقد سینما، حامد کبود جامه کارشناس IT و افشین فکوری دبیر کانون سینما IT به عنوان مجری برنامه حضور داشتند و پس از نمایش فیلم به نقد و بررسی فیلم از منظر فناوری اطلاعات پرداختند.

در ایتدای جلسه افشین فکوری به ذکر شناسنامه ای از فیلم برتری پرداخت و گفت: این فیلم اولین تجربه کارگردانی «والی فیستر» فیلمبردار قدیمی هالیوود است که از ستارگانی چون جانی دپ، مورگان فریمن، ربکا هال، کیت مارا و کیلین مورفی استفاده کرده است. همچنین کریستوفر نولان و اما توماس هم از تهیه کنندگان اجرایی این فیلم می‌باشند.

محمد رضا فهمیزی منتقد سینما به ذکر توضیحاتی در خصوص فیلم نامه پرداخت و گفت: فیلم برتری فیلمی بود که ایده خوبی داشت ولی در حدی که این ایده قوی بود،  فیلم خوب از آب در نیامده بود و ضعف‌های زیادی داشت که می شود به آن  اشاره کرد. در واقع فیلم نامه مانند نقشه یک ساختمان می ماند که اگر خوب طراحی نشود، حتی اگر بهترین معمار را داشته باشد مطمئناً  ساختمان خوبی هم ساخته نمی شود.

وی افزود: یکی از ایرادات اساسی فیلمنامه این بود که آن  عشقی که در پس زمینه بین زن و مرد جریان داشت و زن آنقدر عاشق همسرش بود که به هر حال قبول کرد  تا مغزش رو آپلود کند و  آن ماجراها به وجود بیاد،  برای  تماشاگر که فیلم را نگاه می کرد،  باورش نمی شد که مرد هم آنقدر عاشق او باشد.  مرد  بسیار سرد و غرق شده در کارش بود،  به طوری که شاید برای کسی قابل باور نباشد که یک زن بتواند عاشق  همچین مردی بشود. شخصیتهای اضافه در  فیلم زیاد بودند و شخصیت پردازی درستی نداشتند.

کیوان نقره کار کارشناس فناوری اطلاعات نیز به بررسی فیلم از منظر فناوری اطلاعات پرداخت و گفت: برای اینکه بدانیم هوش مصنوعی تفاوتش با هوش انسان این هست که انسان ها خودشان در حال تکمیل کردن هوش مصنوعی و ارتقا بخشیدن به آن هستند تا بتواند به آنها کمک کند، همانطور که در زمان های مختلف کمک کرده است. هر چه قدر هوش مصنوعی پیشرفت می کند، نگرانی هایی به وجود می آید که مبادا روزی بتواند به انسان غلبه کند. اما برتری که هوش انسان به هوش مصنوعی دارد این است که انسان احساس دارد، اما هوش مصنوعی نه! در این فیلم هم دیدیم که هوش انسان به آن ماشین برتری دارد و می خواست بگوید که همچنان در انسان ها احساس وجود دارد ولی در کامپیوتر و ماشین آن احساس وجود ندارد . شاید آن احساس داشت بین ماشین و کامپیوتر ردوبدل می شد یا آن زن  می خواست که همسرش را که الان دیگر ماشین بود یا به هر حال کامپیوتر بود، تحت تأثیر قرار دهد . این تفاوت های بین انسان و کامپیوتر همیشه یکی از چالش های انسان بوده است. ما دوست داریم فناوری را ارتقا دهیم،  چون می خواهیم ازآن  بهره بگیریم ولی یک جا هم ممکن است که فناوری از ما جلو بزند و آنجاست که نمی توانیم کنترلش کنیم. به هر حال این صحبت ها همیشه هست و این نگرانی ها همیشه وجود داشته و مخالفان و موافقان خودش را هم دارد، چه مخالفان در عرصه های تکنولوژی و چه در علوم انسانی و روانشناختی که آیا باید آنقدر تکنولوژی پیشرفت کند که شاید بر انسان قالب شود.

حامد کبود جامه کارشناس حوزه فناوری اطلاعات هم به بررسی نکات فناوری فیلم پرداخت و گفت: در کل اعصاری که جامعه پیش رفته  است، همیشه بحث بین مدرنیته و در واقع سنت وجود داشته است. همیشه این بحث است که حتی خیلی از تروریست ها هم اصلا زادگاهشان از همین چالش ایجاد شده است. اما نکته ی مهم  این است که ما در هوش مصنوعی داریم به یک چیز غیر قابل برگشت می رسیم. هوش مصنوعی در شاخه های مختلفی در حال توسعه است. مثل یادگیری ماشین بینایی و خیلی چیزهای دیگر

 این کارشناس حوزه فناوری در ادامه گفت:  اما واقعیت این است که اگر ما بخواهیم به این فیلم برگردیم، اینجا از شبکه های عصبی به شدت استفاده شده است. این فیلم در مورد این نبود که ما بیاییم یک ربات بسازیم یا یک ربات ژنتیکی بسازیم که از انسان برتری داشته باشد.  هوش مصنوعی دارد پیشرفت می کند و این اتفاقی است که دارد می افتد. مثل بمب اتم، همه می دانستند که بمب اتم در نهایت به ضرر انسانهاست ولی اختراع شد. هوش مصنوعی هم پیش می رود و ما قطعا به جایی میرسیم که برگشت پذیر نیست. اما دانشمندان منتظرند که این اتفاق بیافتد . این فیلم در واقع می خواست با پردازش انسان ها قدرتش  را بالا ببرد . در حال حاضر آزمایشهای زیادی در حال انجام است  که بتوانند مثلا قدرت محاسباتی مغز را به حد کامپیوترها  برسانند، یعنی زمانیکه هوش مصنوعی با آن سرعت پیش رفت انسان هم بتواند با همان سرعت محاسبه کند و در واقع دلیل اصلی انتخاب اسم فیلم هم همین است.

 

 

> ایجاد شده توسط:babaei
>دسته بندی:خبر مهم،گزارش
تعداد بازدید 35 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.