دات نت نیوک
Menu

خبر


کبود جامه: اکس مشینا تنها یک آزمون تورینگ است

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
کبود جامه: اکس مشینا تنها یک آزمون تورینگ است

فیلم سینمایی فراماشین ( EX- Machina) به نویسندگی و کارگردانی الکس گارلند، دردومین نشست «سینماIT» ،سه شنبه 6 آذر، ساعت 16 تا 19 پس از نمایش با حضور محمد رضا فهمیزی منتقد سینما، حامد کبود جامه کارشناس IT و افشین فکوری به عنوان مجری، پس از نمایش در فرهنگ سرای فناوری اطلاعات نقد و بررسی شد.


در ابتدای این نشست محمد رضا فهمیزی منتقد سینما فیلم را یک ژانر علمی تخیلی معرفی کرد و گفت: فیلم جزء یکی از زیر مجموعه های ژانر علمی تخیلی است. زیر گونه ای که در واقع یک دنیای دیستوپیایی را ترسیم می کنند که بر اثر پیشترفت تکنولوژی به وجود آمده است. دیستوپیا نقطه مقابل اتوپیا است و جهانی پاد آرمان شهری است. پس اگر اتوپیا را جهان پا آرمان شهری یا همان اصطلاحی را که بیشتر به گوش ما آشنا است(مدینه فاضله) در نظر بگیریم، دیستوپیا نقطه مقابل آن است. دنیای تیره و تاریکی که حاصل رشد و تسلط تکنولوژی بر انسان است.

وی در ادامه گفت: یک جمله جذاب در داخل فیلم است که به نوعی این نگاه را عنوان می کند، جایی که "کیلب" به "نیتن" می گوید: "چگونه می خواهی این ربات را بکشی بعد از اینکه آن چیزهایی که می خواستی دریافت کردی؟ این کار انسانی نیست و دردناک است"، نیتن در جواب می گوید:" به زودی دنیا به جایی می رسد که آنها به گونه ای به ما نگاه می کنند که ما به امروز به فسیل هایی که از قرن های پیش مانده است، نگاه می کنیم." یعنی در آینده این ها به دنیا مسلط می شوند و این چیزی است که شما در فیلم های بسیار زیادی می بینید. این فیلم به ربات هایی پرداخته است که جلوه انسانی پیدا کرده اند و این چیزی است که علم دارد به آن می رسد .

در ادامه حامدکبود جامه کارشناس IT در پاسخ به این سوال که چرا کارگردان برای خلق ربات به آن جنسیت داده بود، گفت: کل فیلم سه شخصیت داشت که هر کدام به نحوی در فیلم نقش ایفا می کردند، ما یک خالق داشتیم، شخصی را داشتیم که می تواند نماینده عامه مردم باشد، رباتی داشتیم که قرار شد نسل اول ربات هوشمند باشد.کل فرایند این فیلم به همان آزمون تورینگ که گفته شد بر می گشت. تقریبا همان سال 1960 که کامپیوتر داشت جا می افتاد، همان موقع هم زمزمه های هوش مصنوعی زده شد. آزمون تورینگ هر ساله برای ربات ها برگزار می شود و  چون چند داور دارد، هنوز رباتی نتوانسته است همه داورها را فریب دهد. در این فیلم همه چیز بر سر فریب است. چیزی هم که درآزمون تورینگ قرار داده می شود، فریب داوران است. در این جا هم دقیقا اوا دارد فریب می دهد. این فیلم یک آزمون است که آیا "اوا "می تواند کیلب را فریب دهد یا نه!

وی افزود: یکی از نماد هایی که می تواند "کیلب" را فریب دهد جنسیت بخشیدن به ربات است و همچنین از آیتم های زیادی برای رسیدن به این هدف استفاده می کند و یکی همان موتور جستجویی است که تمام مشخصات کیلب را دارد و وقتی دانش زیادی در مورد "کیلب" دارد، پس فریب دادن او خیلی راحت است، چرا که او تنها بوده است.

کبود جامه به شرح مختصری از هوش مصنوعی پرداخت و گفت:  قبل از اینکه بدانیم هوش مصنوعی چیست، باید بدانیم که هوش چیست؟ یکی از چیزهایی که انسان را هوشمند می کند، زبان است و اگر شما در این مورد شروع به برنامه نویسی کنید، متوجه می شوید که این کار چقدر پیچیده است؟ بعد از زبان منطق و ریاضی است. یعنی استدلال کند، بفهمد. سیستم های خبره از روی این ساخته می شوند. بتواند فضا را تجسم کند. اگر دقت کرده باشید، "اوا "موقعی که می خواهد نقاشی کند، "کیلب" از او می پرسد که دوست داری کجا باشی و او می گوید که دوست دارد که سر یک چهارراه باشد و این یعنی که اوا دارد جایی را که نرفته است، تجسم می کند. یکی دیگر از هوش ها، هوش جسمانی حرکتی است. یکی از چالش های بزرگ سازندگان ربات این است که یک ربات بتواند مثلا یک تمشک را بردارد، بدون اینکه آن را له کند و این الان ضعف رباتیک است. دیگری درک روابط بین افراد است که چه حسی موقع صحبت کردن با هم دارند؟ تعامل و بازخورشان چگونه است؟ اوا این را  با استفاده از بانک اطلاعاتی بزرگی که توسط مرورگر در اختیارش قرار گرفته بود و با پردازش جاسوسی دوربین های همراهی که روی کل کره زمین است، یاد گرفته بود.

وی در ادامه گفت:  آخرین چیزی که "اوا "آن را نداشت و چالش بزرگی برای هوش مصنوعی است، خود آگاهی است. اینکه چه موقع ربات می فهمد که خودی وجود دارد و به موقعیت خودش پی ببرد. یک مثالی که خود فیلم می زند، این است که شما یک برنامه می نویسید که خیلی خوب شطرنج بازی می کند اما این برنامه هیچ موقع نمی داند که دارد شطرنج بازی می کند! یعنی اوا هنوز نتوانسته است با دیدی بالاتر از خودش به خودش نگاه کند نه محدود به آن چارچوب! این ها گزینه های مختلفی است که برای هوش تصور می شود و اگر ربات انسان نمایی بتواند این مشخصه ها را داشته باشد، می توانیم بگوییم این موجود انسان نما هوشمند است.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا کارگردان توانسته بود تقابل هوش مصنوعی را باهوش واقعی به خوبی نمایش دهد، گفت: این فیلم فقط در مورد هوش یا هوش مصنوعی نبود. این فیلم در مورد آزمون تورینگ بود. یعنی بتوانیم ماشینی را بسازیم که بتواند انسان را فریب بدهد و هر دو انسان هم فریب خوردند. اما این فیلم نتوانسته است خیلی وارد عمق این مبحث شده باشد و ترجیح داده است تا در همان آزمون تورینگ بماند.

 

> ایجاد شده توسط:babaei
>دسته بندی:خبر مهم،گزارش
تعداد بازدید 110 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.